Zpět

O Divadle Koráb

Divadlo Koráb je nezávislá scéna působící od roku 1996 v Brně. Zaměřuje se hlavně na dětské publikum a rodiče. Velká část představení Divadla Koráb se odehrává také na kulturních akcích mimo Brno, pravidelně například v Praze (divadlo Na Dobešce), Litomyšli (Toulovcovy prázdninové pátky), Ostrově nad Ohří (Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana), Uherském Hradišti (Letní filmová škola), Litoboři (sochařské sympozium), České Třebové (Městská knihovna), Mikulově, Znojmě, Štramberku a na dalších místech. Hráváme také na Slovensku v Bratislavě, Skalici a Trenčíně (klub Lúč) a nejdále jsme hráli ve Švýcarsku pro Český klub Zürich.

Divadlo založil Radim Koráb inspirovaný studiem na herecké škole v Šumperku, kde účinkoval v představení Zlatovláska režiséra Zdeňka Černína a vzniklo zde studentské uskupení, které si samo vytvářelo a produkovalo představení. V současnosti herecký soubor vystupuje ve složení: Radim Chyba, Kristina Gargula, Anna Řeháková, Pavla Limmlová, Radim Koráb a občasně i Pavel Riedl (dříve např. Bohumil Klacl, Erika Kubálková, Gabriela Míčová a další). Pravidelně se snažíme spolupracovat s novými členy, které často nacházíme mezi studenty nebo absolventy hereckých škol. Repertoár divadla sází na tituly podle klasických předloh, ovšem zpracování je vždy netradiční a mírně humorné. Kromě toho uvádíme i několik autorských kusů, jako například hudebně naučnou pohádku Kašpárek a drakPrincezna s dlouhým nosem (autoři: Andrea Hanáčková a Radim Koráb) nebo Bohatýrská pohdáka. V nabídce pro školy a školky máme i vzdělávací hudebně-dramatický pořad s názvem Koncert pro zlobivé děti, který objel celou republiku v rámci projektu Cesta příběhů. V našich představeních kombinujeme činohru i loutkoherectví, klademe důraz na pestrost výtvarné scény a interakci mezi hercem a divákem. Jedním z hlavních cílů Divadla Koráb je obohacení kulturní nabídky pro dětské diváky a jejich rodiče, vzdělávání zábavnou formou a hlavně pobavení dětí i dospělých.

Stálá scéna Divadla Koráb se nachází v domě U Tří knížat na ulici Jánská v Brně, kde hrajeme představení pro veřejnost každou neděli v 11 hodin a kam zveme i hostující soubory; ve všední dny prostor slouží pro představení pro mateřské školy a první stupeň ZŠ. Předchozí působiště Divadla Koráb bylo v neziskovém prostoru Slévárna Vaňkovka, poté v Kabinetu múz a naposledy v prostorách na ulici Staňkova. Kromě stálé scény hraje Divadlo Koráb nejčastěji ve školkách, na festivalech, městských i soukromých akcích, divadlech nebo také v kavárnách. Mimo divadelní představení realizujeme větší i menší společenské akce, jako plesy, vernisáže, firemní večírky, karnevaly, rodinné dny, promo akce, předvánoční a mikulášské besídky, dětské dny a další. Vlastní organizace, technické zajištění a moderování jsou častou součástí našich programů.

Kromě rodin s dětmi se část našich aktivit zaměřuje také na minoritní skupiny obyvatel; pravidelně hrajeme pro Dětské centrum Chovánek a pro Chráněné dílny Kopeček v Bartošovicích v Orlických horách, spolupracujeme na benefici dílny V růžovém sadu v Ořechově u Brna pro lidi s postižením a se zábavným programem jezdíme do Dětské psychiatrické léčebny ve Velké Bíteši. V roce 2019 jsme ve spolupráci se spolkem Labyrint uskutečnili sérii zábavně výchovných koncertů pro romské žáky v deseti školách ČR v rámci projektu Cesta příběhů a aktuálně plánujeme představení pro osoby se speciálními potřebami ze spolku Rarach. V roce 2014 jsme pod záštitou Kabinetu múz provozovali projekt Šapitó Lužánky, který měl velký ohlas u návštěvníků, zejména maminek s dětmi, a sloužil jako platforma pro vystoupení začínajících umělců a setkání zájmových skupin.

Je nám blízká i spolupráce s výtvarnými umělci; v bývalých prostorách na Staňkové jsme uspořádali několik vernisáží například Jaroslava Diviše, Kati Geffertové, Jiřího Mayera, Františka Muchy, Kriss Sagan, Petra Válka a Honzy Wolfa (toho, co neumí hrát golf). Autorem loga a plakátů k programům Divadla Koráb je ilustrátor Jindřich Janíček z pražského nakladatelství Take Take Take. Na scéně k představení Bohatýrská pohdáka spolupracoval Milan Houser. Části scén a grafické materiály nám vytváří malíř a výtvarník Petr Válek z Loučné nad Desnou.

A to nejdůležitější na závěr – v představení Princ Bajaja máme draka velkého pět metrů.

DIVADLO KORÁB V MÉDIÍCH

Brněnský deník: Koráb proplouvá světem pohádek

Brněnský lunapark aneb Divadlo ke kávě: Pozvánka na představení Divadla Koráb

Časopis MUSICOLOGICA: Dětské divadlo dospělým

Česko-slovenská filmová databáze: Profil tvůrce Radima Korába

Handy-TV net: Hvězdná pohádka v divadle Kolárka

Královopolské listy: Královopolské děti jsou milé a netrpí zbytečnou dospělostí

TV Adamov: Jak rytíř s rýmou zatočil – Divadlo Koráb

Zpravodaj Lískáček: Den dětí s Divadlem Koráb