Zpět

Repertoár

Pro školky a 1.–3. třídu ZŠ

Betlém aneb Putování za hvězdou

Vánoční inscenace Betlém aneb Putování za hvězdou je adaptací klasického biblického příběhu o hvězdě zvěstující příchod Mesiáše. Přestože vám nabízíme poněkud netradiční zpracování tohoto tradičního vánočního příběhu, ctíme v něm vážnost a hloubku jeho námětu i jednotlivé prvky původního příběhu. Každým rokem představení obnovujeme, měníme, vylepšujeme. Neopomíjíme ani známé koledy a tak se můžete kdykoliv přidat. Plakát ke stažení zde.

Bohatýrská pohdáka

Děj pohádky vychází z ruských pohádkových příběhů. Vystupuje v ní bohatýr Olgoj, krásná princezna nebo strašlivý nesmrtelný Kostěj. Uvidíte loutky obrů v nadživotní velikosti, lišku Všudybylku a otočnou scénu, kterou pro nás namaloval Milan Houser. Pohádku hrají tři herci, trvá asi hodinu a je vhodná hlavně pro nižší stupeň ZŠ. Plakát ke stažení zde.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

V klasické pohádce v provedení Divadla Koráb hrají herci, loutky a v hojné míře i písničky. Dlouhý se ze svých čtyřiceti centimetrů dokáže vytáhnout až do dvou metrů, Široký se šíří k neudržení a Bystrozraký po sundání šátku bystří své světelné oči. Uvidíte statečného prince, krásnou princeznu a škodolibého Černokněžníka který princeznu unese na svůj zámek. A to je právě něco pro Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého! Plakát ke stažení zde.

Hvězdné pohádky

Kdo ví, čím se živí komety, proč se pletou copánky hvězdám a taky kam až dosáhne krk žirafy? Udělejte si s námi výlet do fantazie noční oblohy a dalekých hvězd, kde vám tohle všechno řeknou sama nebeská tělesa. Pestrobarevná pohádka s hravým dějem a ochutnávkou čokolády. Plakát ke stažení zde.

Jak rytíř s rýmou zatočil

Z hlediska medicínského se rýma jeví jako banální věc, ale ve skutečnosti neexistuje nic otravnějšího. Neustále máte ucpaný nos a musíte dýchat jedině pusou! Naštěstí Divadlo Koráb ví, jak se útočí na bacily od rýmy, a taky vám to pěkně po jednotlivých krocích předvede. V deseti pohotovostních radách Rytíře z Nosu se dozvíte, jak rýmu porazit. Plakát ke stažení zde.

Karkulka Červená

Přemýšlejte s námi. Jak to je s tou Karkulkou? Napřed si s vlkem hezky povídá a potom vlk dělá divočinu. Svoji novou kamarádku sní. Babička nemá šanci, myslivec stejně přijde přesně pozdě. Není něco v nepořádku? V lese se dějí různá nebezpečenství, ale zajíci, babička i Karkulka mají pro strach uděláno. Nebojte se, nebude to úplně jiná Karkulka, než na jakou jste zvyklí, ale trochu napínavá bude. Důležitý je v pohádkách dobrý konec a v této pohádce naštěstí všechno důležité dobře dopadne.

Kašpárek a drak

Rytmizující dynamická pohádka z hudebního království, kde lidé poslouchají nejznámější díla klasické hudby, od Mozarta po Radeckého marš od Strausse. Kašpárek nenechá na holičkách prince a v boji s nebezpečným drakem a lstivým Černokněžníkem pomůže zachránit princeznu. Konec dobrý, všechno dobré. V pohádce vystupují dva herci, jeden drak a loutky Kašpárka a princezny. Plakát ke stažení zde.

Kocour v botách

Jak to dopadne s kocourem, který chce nosit boty jako člověk? Bude dost chytrý na to, aby získal pro svého pána princeznu a království? A co na to zlý obr a hlavně jeho zelenina? Plakát ke stažení zde.

O Budulínkovi

Nejnovější pohádka Divadla Koráb O Budulínkovi je inspirována klasickou lidovou pohádkou. Nejdříve se diváci dozvědí, jak asi Budulínek tráví čas, když se ocitne sám doma, zanechán dědečkem a babičkou napospas dlouhé chvíli. Do toho se připletou vždy vychytralé lišky a hned je dobrodružství na světě. Budulínkovi se to ale mnoho líbit nebude, zažije krušné chvíle a vyjde ze všeho moudřejší a poučenější.

O Zlatovlásce

Klasická pohádka ve verších – jako jedna velká básnička, kterou napsal Josef Kainar – v podání tří herců a sedmi loutek. Pohádka začíná v království, kde jedna stará babička přinese královi hada s tajemným tvrzením, že když ho král upeče a sní, tak začne rozumět, o čem si spolu povídají zvířata. Kuchaři Jiříkovi to při pečení nedá, aby to taky nezkusil. Chamtivý král ale bohužel pozná, že mu z hada někdo kousek ujedl, a pošle Jiříka za nebezpečným úkolem: získat a přivézt královu budoucí ženu Zlatovlásku. Dobrosrdečný Jiřík cestou pomůže mravencům, rybě a hladovým krkavcům, kteří mu za odměnu pomohou Zlatovlásku získat. Plakát ke stažení zde.

Perníková chaloupka

Perníková chaloupka s loutkami od Petry Fekarové je trošku o tom, jak děti umí být hodné a neposlušné zároveň. Zažijete strach z tajemného lesa a vyzkoušíte si, jak se sedí na lopatě před rozpálenou pecí. Ale nebojte se; všechno proběhne v mezích BOZP, tedy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Plakát ke stažení zde.

Pohádka pro 3 + 1 prasátka

Pohádka pro 3 + 1 prasátka je neobvyklá pohádka o známých věcech. Prasátka se u celé eskapády s vlkem trochu zapotí a zhubnou, ale zase se z toho poučí, naučí se správně stavět domy a stanou se z nich lepší prasátka. Vlk není ani tak zlý, ale spíš hloupý, a prasátka jsou zase spíš veselá než-li hloupá. Plakát ke stažení zde. Video ukázka z pohádky zde.

Princ Bajaja

Moc nad královstvím uzmul obří drak, dým se mu valí z tlamy a rád si smlsává na princeznách. Utká se s ním i náš hrdina, princ Bajaja, který přijede na svém věrném vraníkovi, draka skolí a … hádejte, jak to dopadne. Klasické představení podle pohádky Boženy Němcové. Plakát ke stažení zde.

Princezna na hrášku

Není snadné najít kamaráda, ještě horší je, když kluk hledá kamarádku, a nejhorší je, když citlivý princ hledá citlivou princeznu a k tomu má přísnou maminku a tatínka, jak už to tak bývá. To je pak každá rada drahá. Ještě že chytrý papoušek Žakinka má dobrou radu vždy po ruce. S ní už stačí jen pečlivě vybrat princeznu, aby nebylo celé království smutné. Plakát ke stažení zde.

Princezna s dlouhým nosem

Pohádka o tom, jak zlobivou princeznu postihla nejedna pohroma – narostly jí uši jako lopušáky, jelení parohy a dlouhý nos. Pohádku hrají dva herci, loutka veverky v nadživotní velikosti a loutka princezny v životní velikosti s nosem 40 metrů dlouhým. S takovým nosem se užije plno legrace po celém sále i okolí. Plakát ke stažení zde.

Pták Ohnivák a liška Ryška

V pohádce hraje takřka živý kůň a opravdový pták Ohnivák. Tři herci drží jeho ohnivost pevně pod kontrolou a postarají se i o to, že cesta nepříliš bystrého prince za Ohnivákem dobře dopadne a princ úspěšně překoná všechna nebezpečí, která ho na ní potkají. Plakát ke stažení zde.

Sindibádova dobrodružství

Pohádka, u které se nezastavíte ani na konci, protože vás děj vtáhne do stavu trvalého snění, a to jak děti, tak dospělé. Hrají dva herci a nespočet všelikterých loutek a jiných hýbacích zařízení, které slouží k uvádění diváků do údivu. Tato pohádka je určena k zapomínání na všední starosti a působí stoprocentně. Odehrává se v orientálním světě a je napsána na motivy pohádek Tisíce a jedné noci. Plakát ke stažení zde.

Sněhurka a sedm trpajzlíků

Pohádka o Sněhurce v podání Divadla Koráb kombinuje hru vtipných loutek a veselých herců. Princezna, kterou král s královnou pojmenovali Sněhurka, se stane obětí lsti zlé macechy. Ta by si přála být nejkrásnější na světě, ale zrcadlo prozradí, že na krásu Sněhurky nedosáhne. Macecha ji proto nechá vyhnat do černého lesa, kde do příběhu vstupují trpajzlíci se svéráznými jmény a charaktery. Plakát ke stažení zde.

Pro 2. stupeň ZŠ a nižší stupeň gymnázií

Koncert pro zlobivé děti

O co jde?

Hudebně-dramatický pořad s názvem “Koncert pro zlobivé děti – Na klavír snadno a rychle” zdaleka není výchovným koncertem v pravém slova smyslu. Jak již název napovídá, jedná se o představení se zaměřením na klavír jako nástroj mnoha tváří a možností. K čemu všemu může klavír sloužit? Co se vlastně na koncertu smí a co je vyloženě faux-pas? Zajímá vás, jaký je asi život klavíristy? Mívá snad umělec v zápalu hry hlad či jiné chutě? Na tyto i jiné otázky vám dá představení odpověď.

Jak koncert probíhá?

Celý program je rozdělen do dvou částí (s přestávkou či bez). V rámci první části (40–45 minut) se na pódiu střídavě i současně objevují herec a moderátor Radim Koráb s absolventem pražské AMU Mironem Šmidákem. Moderátor studenty provází výše zmíněnými tématy za asistence doprodovu klavírního virtuóza, to vše netradiční, zábavnou a interaktivní formou. V programu nejenže uslyšíte známé šlágry typu Ježkova Bugatti stepu, Chopinových etud či znělek z Večerníčků i jiných (televizních) pořadů, ale čeká Vás také směsice gagů a divočin v podobě přípravy vajíček na pánvičce a klavíru (o ten se však bát nemusíte). Druhá část je pak již klasickým koncertem bez vstupů moderátora (cca 30 minut). V této části již klavírista po všech předchozích životních peripetiích vyrostl v dospělého umělce a přednese vám virtuózní program sestavený z toho nejlepšího, co klavírní repertoár nabízí.

Pro koho?

Vhodné především pro 2. stupeň ZŠ a nižší stupeň víceletých gymnázií.

Náš program pomáhá rozvíjet osobnost mladého člověka jak po stránce kulturní, tak i společensko-etické. Poutavou a nenásilnou formou přiblíží svět klasické hudby i virtuózní klavírní hru jako umění, které může být blízké každému. Ale především – vaši studenti se zaručeně nebudou nudit!

Více o klavíristovi Mironu Šmidákovi se dozvíte na jeho stránkách.